Ny bamseaksjon: – Jeg trenger bamser

vvvvNY AKSJON: Igjen skal det samles inn bamser. Frode Olsen (midten) oppfordrer folk til å donere kosedyr. Her fra i fjor da Per Christian Gundersen og Yngve Christensen bidro til pakking av flere hundre bamser. Arkivfoto

Sist oppdatert kl. 07:46 27. oktober 2025

Tromøy-mannen Frode Olsen er på ny i gang med bamsejakt på Tromøy, som skal sendes som julegaver til ukrainske sykehus og barnehjem.

Lokalinnsats på Sørlandet skal igjen bidra til å spre varme og glede til barn som lever midt i krigen i Ukraina. Frode Bertman Olsen fra Tromøy samler nå inn bamser, som skal leveres til sykehus og barnehjem i landet i romjula.

Samler inn bamser

– Vi trenger noen bamser til barn på sykehus og barnehjem i Ukraina. De skal pakkes og merkes 18. november, forteller Olsen til Lokalavisen Geita.

Han oppfordrer folk til å sjekke loft og barnerom. Bamser kan leveres på garasjen i Gjerstadveien 72, og settes der under tak, eller hentes etter avtale.

– Dere med småbarn kan lett fjerne ti bamser uten at noen merker det, mener han.

Bamsene skal inngå i en større leveranse som den frivillige organisasjonen Veteran Aid Ukraine (VAU) organiserer før jul. Ifølge Lars Peder Holm skal det denne gangen kjøres nedover rundt 1.000 bamser, som skal være julegaver til trøst og glede for ukrainske barn.

I fjor samlet Olsen og flere frivillige inn nær 200 kosedyr og sjokolade fra Tromøy, som ble sendt videre til VAU. Organisasjonen rapporterte da at den totalt sendte 1.200 bamser og 300 kilo sjokolade til Ukraina, der gavene ble delt ut til barn på sykehus og barnehjem.

Det er foreløpig ikke avklart om Olsen selv skal kjøre bamser til Ukraina, men han skal i alle fall frakte de innpakkede kosedyrene til Oslo. Han har flere ganger vært i det krigsherjede landet.

I brøytebil til Ukraina: Lastet med fisketrål og kokeplater

Strikker sokker

Også utenfor øya er det stort engasjement for innsamlingsarbeidet. Lene-Ager Wick, utflytta tromøygeit, som driver butikken Garntusta i Osedalen i Froland, har startet en sokkeaksjon i samarbeid med Veteran Aid Ukraine.

– I samarbeid med VAU har jeg lyst til å være med å bidra i den krevende situasjonen i Ukraina. Jeg har vært så heldig å få sponsa garn fra House of Yarn til sokker, og jeg sponser med garn selv også. Nå trenger jeg hjelp til å strikke sokker, melder hun på sin Facebook-side.

De som vil bidra kan komme innom butikken hennes for å få garn eller levere ferdigstrikkede sokker.

Kjørte fra Tromøy til Ukraina: – En halvtime unna der det skjer ting

Norsk støtte til Ukraina

Veteran Aid Ukraine er en norsk, veterandrevet organisasjon som siden 2022 har støttet Ukraina både militært og humanitært. Organisasjonen har levert utstyr til fronten, medisinsk hjelp, og samlet inn og distribuert gaver til barn og familier rammet av krigen.

Gjennom bamseaksjonen og sokkeprosjektet knytter lokale ildsjeler på Sørlandet seg til et bredt, norsk nettverk av frivillige som ønsker å bidra med praktisk støtte og omtanke til mennesker i Ukraina.

Lokalavisen Geita